Haber Sonucları Her Haberin Bir sonucu vardır.
Haber Sonucları Her Haberin Bir sonucu vardır.

MAZLUM NURLU’DAN ATANAMAYAN UZMANLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ

  Görevlerinden ayrılan Uzman Erbaşların kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru olarak istihdam edilmeleri için 7 yıla çıkarılan çalışma süresinin kanunun yürürlüğe tarihten önce ayrılanlar için önceden olduğu gibi iki yıl olarak uygulanmasını isteyen CHP Manisa Milletvekili Mazlum NURLU Meclis’te kanun teklif verdi. Kanunda yapılan değişikliğin uygulamada bazı tereddütleri de beraberinde getirdiğini belirten Mazlum NURLU kanun […]

26 Şubat 2016 - 11:41 'de eklendi ve 994 kez görüntülendi. A+A-

MAZLUM NURLU’DAN ATANAMAYAN UZMANLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ

 

Görevlerinden ayrılan Uzman Erbaşların kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru olarak istihdam edilmeleri için 7 yıla çıkarılan çalışma süresinin kanunun yürürlüğe tarihten önce ayrılanlar için önceden olduğu gibi iki yıl olarak uygulanmasını isteyen CHP Manisa Milletvekili Mazlum NURLU Meclis’te kanun teklif verdi.

Kanunda yapılan değişikliğin uygulamada bazı tereddütleri de beraberinde getirdiğini belirten Mazlum NURLU kanun teklifinin gerekçesinde;       Kamu kurumları kanunun yayımı tarihinden önce iki yıl ve daha fazla çalışmış ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılmış olan uzman erbaşlara yeni düzenlemeyle getirilen en az yedi yıl çalışmış olma şartını öne sürerek başvurularını reddetmektedir.

Kanun değişikliğinden önce görevlerinden ayrılan uzman erbaşların başka kurumlarda devlet memuru kadrolarına açıktan atanabilmeleri için iki yıl çalışmış olmak yeterlidir. Fakat kurumlar, kanunlar geriye yürümez ilkesini görmezden gelerek uzman erbaşları mağdur etmektedirler.

Bu nedenle tereddütlerin ortadan kaldırılması ve 6663 sayılı kanunun yayımından önce TSK’dan ayrılmış olan uzman erbaşların haklarını korumak amacıyla yeniden yasal düzenleme ihtiyacı doğmuştur.

Kanun teklifi yasalaştığında 6663 sayılı yasadan önce TSK’dan ayrılmış olan uzman erbaşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 92.ci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az iki hizmet yılını tamamlamış olmaları yeterli olacaktır ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun teklifim gerekçeleri ile birlikte ekte sunulmuştur.

Gereğini Saygılarımla arz ederim.

 

  Mazlum NURLU

Manisa Milletvekili

3269 SAYILI UZMAN ERBAŞ KANUNUNDA

DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1– 29.01.2016 tarih ve 6663 sayılı kanunla 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5 inci maddesine eklenen fıkraya aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten önce görev süreleri sona erenler ile kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olanlar için bu süre iki yıldır.”

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3– Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu Yürütür.

GENEL GEREKÇE

18.03.1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi Uzman Erbaşların sağlık niteliklerini kaybetmeleri veya 45 yaşına girmiş olmaları sebebiyle görev süreleri sona erenler ile kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olanlardan, kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru olarak istihdam edilmek isteyenlerin, en az iki yıl süreyle çalışmış olmaları hüküm altına alınmıştı.

Fakat 29.01.2016 tarihinde kabul edilen 6663 Gelir Vergisi ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla Uzman Erbaşların 14/7/1965 ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 92.ci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir hükmü getirilmiştir.

Bu değişiklik uygulamada bazı tereddütleri de beraberinde getirmiştir. Kanunun yayımı tarihinden önce iki yıl ve daha fazla çalışmış ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılmış olan uzman erbaşlara kurumlar yedi yıl çalışmış olma şartını öne sürerek başvurularını reddetmektedir. Kurumlar, Kanunlar geriye yürümez ilkesini görmezden gelerek uzman erbaşları mağdur etmektedirler.

Bu nedenle tereddütlerin ortadan kaldırılması ve 6663 sayılı kanunun yayımından önce TSK’dan ayrılmış olan uzman erbaşların haklarını korumak ve ayrıldıkları tarih itibari ile yürürlükte olan mevzuat hükümlerinden yararlanmaları konusunda yeniden yasal düzenleme ihtiyacı doğmuştur.

Kanun teklifi ile 6663 sayılı yasadan önce TSK’dan ayrılmış olan uzman erbaşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 92.cimaddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az iki hizmet yılını tamamlamış olmaları yeterli olacaktır.

IMG_1504

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
MEB 2017 BİLSEM sınav sonuçlarını açıkladı MEB 2017 BİLSEM sınav sonuçlarını açıkla...

  Görevlerinden ayrılan Uzman Erbaşların kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru olarak istihdam edilmeleri için 7 yıla çıkarıl...

TERCÜMEDE UZMANLIK ALANLARI VE METİN TÜRLERİ TERCÜMEDE UZMANLIK ALANLARI VE METİN TÜR...

  Görevlerinden ayrılan Uzman Erbaşların kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru olarak istihdam edilmeleri için 7 yıla çıkarıl...

İngilizce Ne Kadar Gerekli İngilizce Ne Kadar Gerekli

  Görevlerinden ayrılan Uzman Erbaşların kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru olarak istihdam edilmeleri için 7 yıla çıkarıl...

YGS SORU DEĞERLENDİRMESİ Hatalı Sorular ve Genel Değerlendirme YGS SORU DEĞERLENDİRMESİ Hatalı Sorular ...

  Görevlerinden ayrılan Uzman Erbaşların kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru olarak istihdam edilmeleri için 7 yıla çıkarıl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
  İHTİYACA UYGUN GÜVENLİK BARİYERİ SİSTEMLERİ   İHTİYACA UYGUN GÜVENLİK...

    Uluslararası kalite standartlarına en uygun öz...

Sarıyer Oto Kurtarıcı ile Arıza Anlarını Kolay Atlatabilirsiniz Sarıyer Oto Kurtarıcı ile...

  İstanbul trafiğinde rahat etmeniz ve biraz olsun daha...

İstanbul Kiralık Vinç Hizmetleri – Canbey Vinç Kiralama İstanbul Kiralık Vinç Hiz...

    İstanbul kiralık vinç hizmetlerinizi sizlerle buluş...

Toplu Yemek Siparişlerinizde Tek Adres Toplu Yemek Siparişlerini...

Toplu Yemek Siparişlerinizde Tek Adres Düğün, sünnet, taziye...

Saç ekimi Ankara  Saç ekimi Ankara 

Saç Ekimi Ankara Saç kaybı yaşayan bireylerin saç ekimi konu...

Bayan arkadaşlık sitesi Bayan arkadaşlık sitesi

Son yıllarda internet kullanıcılarının sayısı gözle görülür ...

Eskişehir karot hizmetleri Eskişehir karot hizmetler...

Karot sektörü ciddi bir iştir. Bu işin bilincinde profesyone...

Erturgut Sanat İzmir’in En İyi Sanat Merkezi Erturgut Sanat İzmir̵...

Kurulduğu günden beri adı İzmir’de sanatla birlikte anılan, ...

Yerli Otomobil Konusunda Çok İddialı Bir Talip Yerli Otomobil Konusunda ...

Yerli otomobil amacıyla firmalar kıyasıya bir rekabete girmi...

Kanal İstanbul Konusunda Geri Sayım Başladı Kanal İstanbul Konusunda ...

Cumhurbaşkanı görevindeki Recep Tayyip Erdoğan'ın ''rüyam'' ...

Sağlık HABERLERİ