Haber Sonucları Her Haberin Bir sonucu vardır.
Haber Sonucları Her Haberin Bir sonucu vardır.

Metabolik Cerrahi (Şeker Hastalığı Ameliyatı)

  Şeker hastalığı nedir? Diyabet, kandaki glikoz (şeker) miktarı çok yüksek olduğunda vücudun düzgün kullanamadığı için ortaya çıkan ciddi bir yaşam boyu sağlık durumudur. Tedavi edilmeden bırakılırsa, yüksek kan şekeri seviyeleri ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. İki ana tip şeker hastalığı vardır: Tip 1 ve Tip 2. Farklı şeylerden kaynaklanan farklı koşullardır, ancak ikisi de […]

15 Ağustos 2017 - 13:47 'de eklendi ve 338 kez görüntülendi. A+A-

Metabolik Cerrahi (Şeker Hastalığı Ameliyatı)

 

Şeker hastalığı nedir?

Diyabet, kandaki glikoz (şeker) miktarı çok yüksek olduğunda vücudun düzgün kullanamadığı için ortaya çıkan ciddi bir yaşam boyu sağlık durumudur. Tedavi edilmeden bırakılırsa, yüksek kan şekeri seviyeleri ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. İki ana tip şeker hastalığı vardır: Tip 1 ve Tip 2. Farklı şeylerden kaynaklanan farklı koşullardır, ancak ikisi de ciddidir ve düzgün tedavi edilmeleri ve tedavi edilmesi gerekir. İnsülin, vücudumuzda çok önemli bir rol oynayan pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Yemek yedikten sonra, karbonhidratları sindirerek onları glikoz haline getirmeye başlıyoruz. Pankreas tarafından salınan insülin, glikozu hücrelerimize taşır ve enerji için yakıt olarak kullanılır. İnsülinin sıklıkla hücre kapılarını açan bir anahtar olarak tanımlandığını ve glikozun içeri girmesine izin verdiğini anlamamıza yardımcı olabilir.

Tip 1 diyabet

Tip 1 diyabet, vücudun insülin üreten hücrelere saldırması ve tahrip ettiği, insülin üretilmediği anlamına gelen otoimmün bir durumdur. Bu, kandaki glikozun hızla yükselmesine neden olur. Bunun neden olduğunu tam olarak kimse bilmiyor, ancak bilim, bize diyet veya yaşam tarzıyla ilgisi olmadığını söylüyor.Diyabetli kişilerin yaklaşık yüzde 10’u Tip 1’e sahip.

2 tip diyabet

Tip 2 diyabette vücut yeterli insülin yapmaz ya da insülin düzgün çalışmaz, yani glikoz kanda oluşur. Tip 2 diyabet, genetik ve çevresel faktörlerin karmaşık etkileşimi nedeniyle oluşur. Tip 2 diyabet vakalarının yüzde 58’ine kadar gecikebilir veya sağlıklı bir yaşam tarzı ile önlenebilir. Diyabetli kişilerin yaklaşık yüzde 90’ı Tip 2’ye sahip Dünya çapında, 380 milyondan fazla kişiyi rahatsız ediyor. Ve Dünya Sağlık Örgütü, 2030’da diyabetli yaşayan insan sayısının iki kattan fazla olacağını tahmin ediyor. Bugün, şeker hastalığı AIDS ve göğüs kanseri kombinasyonundan daha fazla can almaktadır – her 3 dakikada bir 1 Amerikalı yaşamını talep ediyor. Körlük, böbrek yetmezliği, amputasyonlar, kalp yetmezliği ve felce neden olur. Şeker hastalığı ile yaşamak, tüm aile için muazzam bir duygusal, fiziksel ve mali yük getirir.

Sadece şeker hastalığı nedir?

Buna cevap vermek için, öncelikle vücudunuzdaki insülin rolünü anlamanız gerekir. Ne zaman yerseniz, vücudunuz yiyecekleri şeker veya glikoz haline getirir. Bu noktada, pankreasınızın insülin salınması gerekiyor. İnsülin, hücrelerinizi açmak, glikozun içeri girmesini sağlamak için “anahtar” olarak hizmet eder – ve glikozu enerji için kullanmanıza izin verir. Ancak diyabet bu sistemle çalışmıyor. Birçok önemli şey yanlışlıkla diyabetin başlamasına neden olabilir. Tip 1 ve tip 2 diyabet, hastalığın en yaygın biçimleridir, ancak gebelik sırasında ortaya çıkan gebelik şeker hastalığı gibi başka türler de vardır.

Tip 2 Diyabet için cerrahi tedavi

Uzun yıllar boyunca, kilo verme yöntemi olarak mideye veya bağırsağa uygulanan çeşitli obezite cerrahi prosedürleri kullanılmış ve kilo kaybı, kişilerin Tip 2 diyabetlerini yönetmesine yardımcı olabilir. Daha yakın tarihli tıbbi araştırmalar, obezite cerrahisinin vücudun insülin kullanımını doğrudan etkileyebileceğini göstermiştir. Doğrudan kilo vererek ve kan şekeri düzeylerini iyileştirmenin faydasına ek olarak, bu cerrahi kendisi Tip 2 şeker hastalığını yönetmede insanlara yardımcı olur.

  • Bağırsağınızdaki hormonların nasıl işlediğini değiştirin; bu da vücudunuzun insülini nasıl etkilediğini etkiler
  • Vücudunuzun yaptığı safra asitleri miktarını artırın – bu vücut hücrelerini insülin için daha hassas hale getirir
  • Hücrelerin insülin kullanma biçimini iyileştirerek kan şekeri düzeylerini düşürür.

Tip 2 diyabet cerrahisinin farklı versiyonları nelerdir?

Obezite ameliyatının çeşitli biçimleri vardır, bunlar da bariatrik cerrahi olarak da bilinir; bunlar sunulabilir. Cerrahi seçenekler midenin boyutunu azaltmak için midenin bir kısmının çıkarılmasını ve buna bağlı olarak iştah ve gıdaların alınmasını veya sindirim sisteminin mideyi bypass etmek için cerrahi bir yol izlemesini kısıtlamaktadır.

Her iki tedavi de insanların kendilerini tam hissetmeleri için daha az yemeğe ihtiyaç duymaları nedeniyle yiyecek alımını azaltmalarına yardımcı olur, aynı zamanda vücudunuzun insülini nasıl kullandığını da faydalı şekilde etkiler. Diyabet sağlık ekibinizle cerrahi hakkında görüşebilirsiniz; bu kişiler size daha fazla bilgi verebilir.

Şeker hastalığı ameliyatına kimler başvurabilir?

Şimdiye kadar, bu tip ameliyatlar Tip 2 diyabet için standart bir tedavi olarak tam olarak tanınmamıştır. Obezite kuralları, yeni Tip 2 diyabet teşhisi konanlar da dahil olmak üzere katı sıkı kriterleri karşılayan kişiler için kilo verme ameliyatı önermektedir. Bununla birlikte, pratikte ameliyat çoğunlukla, uygun yaşam tarzı değişikliklerine teşebbüs eden ve / veya kilo kaybı için ilaç tedavisi gören sınırlı bir grup insan için önerilmektedir.

Ameliyatın aşağıdaki durumlarda önerilmesi gerektiğini belirtmektedir:

  • Tip 2 diyabetinin ne kadar iyi yönetildiğine bakılmaksızın veya diğer hangi diyabet tedavisi uygulanmakta olursa olsun, 40’ın üstünde BMI (Body Mass index)
  • Sağlıklı bir yaşam tarzı izleyerek ve Tip 2 diyabet için ilaç alarak yeterince kontrol edilemeyen kan şekeri seviyeleri 35-40 arasında bir BMI’ye sahiptir.
  • Yeni kurallar, Tip 2 diyabetiniz varsa, BMI’niz 30-35 ve kan şekeri düzeylerinizin sağlıklı yaşam tarzı ve ilaçlarla iyi yönetilmediği durumlarda ameliyatın da dikkate alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca, bu etnik kökenlerden istatistiksel olarak daha düşük bir BKİ cinsinden diğer etnik gruplara göre Tip 2 geliştirebileceğinden, kurallar Tip 2 diyabetli Asya kökenli kişiler için daha düşük bir BKİ eşiği önermektedir.

Şeker hastalığı ameliyatının riskleri nelerdir?

Tüm ameliyatlar hafif bir risk unsuru taşır ancak Tip 2 diyabet için yapılan cerrahinin sık kullanılan cerrahi prosedürlerden daha büyük bir riski yoktur. Uzun vadede, anemi ve vitamin veya besin takviyeleri alma ihtiyacı gibi beslenme yetersizliği riski olabilir. Ayrıca, düzenli, uzun vadeli takip konsültasyonlarına ve izlemenize ihtiyaç duyacaksınız. Tip 2 diyabet için cerrahi kalıcı bir tedavi değildir. Bununla birlikte, ameliyatın bazı insanlara kan şekeri ilaçları almayı bırakmaları veya diyabetlerini hafifletmesine yardımcı olabileceğine dair güçlü kanıtlar bulunmaktadır. Normal şeker hastalığınızın değerlendirilmesini sağlamak, böylece kan şekeri seviyelerinde veya diyabetle ilgili komplikasyonlarda görülen herhangi bir nüksün izlenip tedavi altına alınabilmesi önemlidir.

Kaynak: http://www.drerolvural.com/seker-hastaligi-ameliyati-maliyetli-bir-tedavi-midir/

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Emek Sağlık Hasta Karyolası Özellikleri Emek Sağlık Hasta Karyolası Özellikleri...

  Şeker hastalığı nedir? Diyabet, kandaki glikoz (şeker) miktarı çok yüksek olduğunda vücudun düzgün kullanamadığı için ortaya çık...

Hasta Yatağı Kullanım Alanları Hasta Yatağı Kullanım Alanları

  Şeker hastalığı nedir? Diyabet, kandaki glikoz (şeker) miktarı çok yüksek olduğunda vücudun düzgün kullanamadığı için ortaya çık...

Gaziantep saç ekimi Gaziantep saç ekimi

  Şeker hastalığı nedir? Diyabet, kandaki glikoz (şeker) miktarı çok yüksek olduğunda vücudun düzgün kullanamadığı için ortaya çık...

Hasta Yatağı Satış Ve Kiralama Hasta Yatağı Satış Ve Kiralama

  Şeker hastalığı nedir? Diyabet, kandaki glikoz (şeker) miktarı çok yüksek olduğunda vücudun düzgün kullanamadığı için ortaya çık...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
  İHTİYACA UYGUN GÜVENLİK BARİYERİ SİSTEMLERİ   İHTİYACA UYGUN GÜVENLİK...

    Uluslararası kalite standartlarına en uygun öz...

Sarıyer Oto Kurtarıcı ile Arıza Anlarını Kolay Atlatabilirsiniz Sarıyer Oto Kurtarıcı ile...

  İstanbul trafiğinde rahat etmeniz ve biraz olsun daha...

İstanbul Kiralık Vinç Hizmetleri – Canbey Vinç Kiralama İstanbul Kiralık Vinç Hiz...

    İstanbul kiralık vinç hizmetlerinizi sizlerle buluş...

Toplu Yemek Siparişlerinizde Tek Adres Toplu Yemek Siparişlerini...

Toplu Yemek Siparişlerinizde Tek Adres Düğün, sünnet, taziye...

Saç ekimi Ankara  Saç ekimi Ankara 

Saç Ekimi Ankara Saç kaybı yaşayan bireylerin saç ekimi konu...

Bayan arkadaşlık sitesi Bayan arkadaşlık sitesi

Son yıllarda internet kullanıcılarının sayısı gözle görülür ...

Eskişehir karot hizmetleri Eskişehir karot hizmetler...

Karot sektörü ciddi bir iştir. Bu işin bilincinde profesyone...

Erturgut Sanat İzmir’in En İyi Sanat Merkezi Erturgut Sanat İzmir̵...

Kurulduğu günden beri adı İzmir’de sanatla birlikte anılan, ...

Yerli Otomobil Konusunda Çok İddialı Bir Talip Yerli Otomobil Konusunda ...

Yerli otomobil amacıyla firmalar kıyasıya bir rekabete girmi...

Kanal İstanbul Konusunda Geri Sayım Başladı Kanal İstanbul Konusunda ...

Cumhurbaşkanı görevindeki Recep Tayyip Erdoğan'ın ''rüyam'' ...

Sağlık HABERLERİ